SIDE-jarni-slevy-23
SIDE-jarni-slevy-23

Nevíte si rady?Poradíme Vám!

774 810 810 NAPIŠTE NÁM

Chcete si robotický vysavač vyzkoušet? Zapůjčíme Vám ho.

Více informací

Jak vybrat robotický vysavač?

Robotický vysavač se již postupně stává běžným domácím pomocníkem. Co ale ještě stále není běžně dostupné, jsou informace o tom, jak robotický vysavač vybrat. Při jeho výběru je třeba brát v úvahu řadu faktorů, jako například plochy čištění, druh podlahy, apod. O tom, jak a z jakých důvodů si vybrat konkrétní model robotického vysavače, si dále řekneme něco víc.

Smyslem pravidelného používání robotického vysavače je nahradit každodenní úklid podlahy. Pravděpodobně se však bez tradičního vysavače, který byste použili alespoň jednou za měsíc, neobejdete. Proč? Protože zatím neexistuje tak dokonalý robotický vysavač, který by pokryl 100% podlahy a vyčistil od prachu a špíny i ty nejzapadlejší kouty místností.

Podle čeho vybírat robotické vysavače?

Členitost podlahy a plocha

Prvořadým kritériem při výběru robotického vysavače by měla být podlahová plocha. A to nejen z pohledu její rozlohy, ale i struktury, rozložení a tvaru místností. Dá se říci, že čím více místností a čím složitější tvar podlahové plochy, tím by měl být robotický vysavač inteligentnější. To znamená, že na místnosti rozlohou menší a uspořádáním nábytku jednodušším, vám může stačit i robot bez navigace. Pokud však budete mít místnost členitou, s více nábytkem, s větší rozlohou, případně i více místností, budete pro efektivní čištění (i z pohledu času) potřebovat robotický vysavač s inteligentní navigací (kamera, infračervené světlo, ultrazvukové senzory, ...).

Typ podlahy

Robotické vysavače jsou určeny téměř výhradně na hladké typy podlah. To znamená, že budou účinné hlavně na dřevěných, PVC, vinylových, laminátových podlahách, jakož i na linoleu, dlažbě, korku, či marmoleu. Koberce vysávají výkonnější robotické vysavače (s lepším náhonem, turbo funkcí, odolnějšími kartáči), a to také jen pokud je koberec nízký (s krátkým vlasem). Některé roboty mají i přídavný antistatický mop, který je ale v praxi nepoužitelný, o kobercích už ani nemluvě.

Sací výkon

Pokud uvažujete o koupi robotického vysavače, nenechte se odradit slabším výkonem motoru, ve srovnání s tradičními vysavači. Robotický vysavač přenáší prach a špínu do prachové nádoby, která je hned za otvorem, nemusí je tak přemísťovat na velkou vzdálenost (přes hadici do těla vysavače). Zároveň mají lepší vysavače rotační kartáče, které vysávání zefektivňují.

A jestli hledáte robotický vysavač na zvířecí chlupy, můžete být klidní, na trhu jsou i roboti, kteří nadměrné množství chlupů hravě zvládnou. Najdete je ve speciální kategorii na našem webu.

Filtrace vysavače

Každý vysavač má filtraci, a není tomu jinak ani při těch robotických. Výrobci používají buď své vlastní prachové filtry nebo známé hepa filtry, které jsou schopny zachytit částečky až do velikosti 0,3 mikronu, což je 0,0003 milimetru. Hepa filtry jsou vhodné jak pro alergiky, tak i jako prevence vůči potížím s dýchacím systémem.

Navigace

Navigace předurčuje to, jak robotický vysavač jezdí po místnosti a vyhodnocuje optimální trasu čištění. Existuje několik druhů / způsobů navigace, resp. absence navigace. Robotické vysavače bez navigace jezdí buď zcela náhodně (většina levnějších modelů) a nepokryjí dostatečně celou plochu na čištění, nebo mají svůj algoritmus, na jehož základě vyhodnocují ideální trasu čištění. Robotické vysavače s navigací využívají některý z prvků moderní technologie na orientaci v prostoru. Jde například o kameru, vnitřní GPS, laser a další. Takto vybavené roboty vysávají kratší dobu, ale o to efektivněji. Obvykle pokrývají vysoké procento podlahové plochy, blížící se 100%. Zatím však žádný robotický vysavač toto číslo zcela nedosahuje. I proto je vhodné mít vždy po ruce klasický vysavač, kterým jednou za čas projdete místa, které zůstaly vynechány.

Na čem nezáleží při výběru robotického vysavače?

Některé značky robotických vysavačů zakrývají slabý výkon svých modelů marketingovými triky. Jedním z nich je například používání UV lampy, která je však příliš malá, aby mohla účinně svým světlem zabít větší množství mikroorganismů a roztočů. Dalším bývá funkce mopování, která většinou nepřináší kýžený efekt, a prostě v praxi nefunguje. Na mopování doporučujeme samostatný stroj - robotický mop. Robotické mopy najdete v této kategorii.

Tedy jak vybrat robotický vysavač? V první řadě záleží na Vašich požadavcích, co od něj očekáváte, jaký typ, tvar a rozměr podlahy chcete vysávat, kolik peněz jste ochotni investovat apod. Proto neváhejte a obraťte se náš specializovaný obchod, kde Vám rádi poradíme. A po přečtení tohoto článku už budete vědět, na čem záleží a čím se nedat nachytat. A rada na závěr? V drtivé většině případů platí, že za málo peněz, málo muziky. Připlatit si za lepší model se určitě vyplatí.

tlacitko do kategorie

Nenašli jste, co jste v článku hledali? Navštivte článek "jak vybrat robotický vysavač" od internetového rádce Covybrat.cz 

07. 01. 2016