side-right-letnihity
side-left-letnihity

Nevíte si rady?Poradíme Vám!

220 770 770 NAPIŠTE NÁM

Chcete si robotický vysavač vyzkoušet? Zapůjčíme Vám ho.

Více informací

Rozbor neprofesionálního dTest robotů

Jako jednička na trhu robotických vysavačů se cítíme povinní reagovat na neprofesionální přístup nezávislé organizace dTest při srovnání robotických vysavačů 2020. Nesrovnalosti a zavádějící informace v testování rozebereme v samostatných bodech:
- Vybrané modely pro srovnání
- Nevybrané značky a modely
- Metodika testování
- Nezaujatost dTestu

Ještě před samotným článkem je vhodné upozornit, že jako prodejce širokého portfolia robotických vysavačů (nikoliv výrobce) nestraníme žádné konkrétní značce ať už zastoupené nebo naopak nezastoupené v testování. V našem zájmu je doporučit spotřebiteli vhodného robota na míru jeho domácnosti nehledě na jeho značku.

Vybrané modely pro srovnání

dTest otestoval na 34 modelů robotických vysavačů a asi by spotřebitel mohl očekávat, když se jedná o srovnání robotů roku 2020, že budou na začátku tohoto roku všechny modely k prodeji. Bohužel hned 9 modelů (čtvrtina testovaných) bylo již během testování na trhu jako doprodej a jejich výroba byla ukončena. Je nám tedy záhadou, proč dTest tyto modely testuje. Už jen toto zjištění upozorňuje, že dTest bohužel nemá základní povědomí o trhu robotických vysavačů. V následující tabulce se můžete podívat na modely z testování, které se již nevyrábí.

Nevybrané značky a modely

Namísto doprodejů bychom v testu očekávali novinky na trhu a nebo bestsellery za rok 2019. Marně jsme tedy mezi modely hledali nové Tesly T40, T60 a IQ500, taktéž jsme čekali ve srovnání novinky od Sencoru SRV 4000GDSRV 4250SL a SRV 9250BK s laserovou navigací. Ani nové Xiaomi modely, které se těší velké popularitě nestály dTestu za zařazení. Samotnou kapitolou by mohla být i česká značka Symbo, které se na trhu prodalo v horních jednotkách tisíců kusů. Asi nejznámějším výrobcem  robotických vysavačů je iRobot se svou řadou Roomba. Čekali byste, že se do testu dostanou její vlajkové lodě Roomba i7 a i7+? Bohužel, v dTestu měli namísto výše zmíněných robotů jiné favority, které se (s určitou nadsázkou) po vzoru filmu Sněženky a machři sice neprodávají, ale za to ani nevysávají

Metodika testování

Už jen titulní stránka s názvem "Robotičtí popletové" naznačuje, že autoři nechovají tuto technologii zrovna v lásce a samotné výsledky (které nebudeme prozrazovat) nenaznačují opak. Pojďme se podívat, jaké vlastnosti jsou klíčové pro finální hodnocení :

  • Odstraňování nečistot
  • Obsluha
  • Provoz v modelovém obývacím pokoji
  • Hlučnost
  • Spotřeba elektrické energie

Mylně jsme si mysleli, že odstraňování nečistot je u robotického vysavače naprostý základ, důvod proč si robota domů vlastně pořizujete. V dTestu tomu ovšem přidávají pouze 40% podíl váhy pro celkové hodnocení. Takže milý spotřebiteli, kup si robota, je tichý, umí se pohybovat v modelovém obývacím pokoji, skvěle se obsluhuje.. jen nevysává.

Zdárným příkladem může být vyšší umístění v testu (o 22míst!) Viledy nad modelem iRobot Roomba s9+. Nikoho nezarazila skutečnost, že Vileda (určena spíše jen pro tvrdé typy podlah) se pohybuje náhodně po místnosti a Roomba S9+ disponuje inteligentní navigací již 3. generace iAdapt 3.0 s opravdu monstrózním sacím výkonem. Kdo někdy viděl v akci libovolný vysavač s inteligentní navigací a robota s náhodným pohybem má už dopředu jasno o metodice testování a dosažených výsledků.

U odstraňování nečistot není brán ohled na to, že roboti pracují na každodenní bázi a možná nepokrytá místa (ano, žádný robot na trhu nepokryje 100% plochu při jednom úklidu) zaručeně vysají během dalšího výjezdu. Ještě před vyhodnocením dTest oznamuje, že ani jeden z robotů nedosáhl dobrého výsledku a rychlejšího vysávání dosáhnete pomocí klasického vysavače. Ovšem kdo by chtěl vysávat každý den, že? V dTestu již poněkolikáté nepochopili, že robotické vysavače nejsou náhradou za klasické vysavače. Je to vlastní kategorie spotřebičů, které vám pomohou s úklidem, ale jednou za čas si stejně vezmete do ruky klasický vysavač a vysajete obtížně dostupná místa, pokud plně neuzpůsobíte domácnost robotovi.

Skutečnost, že roboti disponují možností změny výkonu (většinou eco, normal a turbo) ve srovnání taktéž není bráno v potaz. Proto veškeré výsledky ohledně hlasitosti a výkonu vysávání jsou neprůkazné a zavádějící.

Dále pro nás z nepochopitelných důvodů v dTestu testují všechny roboty jak na tvrdé podlaze, tak i na kobercích. Přitom výrobci u některých modelů jasně říkají, že jsou určeny na typy tvrdých podlah. Díky tomu tyto modely nemusí mít rotační kartáč a tak vysoký sací výkon, což se přívětivě promítne na jejich cenovce. To ocení především majitelé domácností bez koberců. Nicméně tito roboti přišly kvůli špatné metodice testování o značnou část svého hodnocení. 

Nezaujatost dTestu

Nebudeme soudit, zda-li je srovnání zaujaté, nebo není. Pouze poukážeme na skutečnost, že při výběru značek a modelů bere dTest velký důraz na skutečnost, že se model musí nacházet v obchodní síti dostupné pro širokou veřejnost, (tedy i kamenné prodejny a další distribuční kanály). Tím se i ostatně brání v diskuzích s nespokojenými spotřebiteli na sociálních sítích, kteří poukazují na to, že některé značky nejsou zařazeny do testování.

Pak se tedy ptáme do dTestu, jak je možné, že ve srovnání máte značku Robzone nebo Vorwerk, když výhradním a jediným prodejním kanálem je jejich e-shop a například srovnatelnou českou značku Symbo, kterou prodávají největší e-shopy typu Alza.cz nebo Mall.cz, do srovnání nezařadíte? Jestli jsou či nejsou některé značky před jinými upřednostňovány, to necháme na vašem názoru, milý čtenáři.

Závěrem
Již po několikáté apelujeme na dTest, aby bral ohled na skutečnost, že mnozí spotřebitelé berou Vaše srovnání jako záruku určité důvěryhodnosti v nalezené informace, které nebudou dále ověřovat, a že máte silné postavení edukovat neodbornou veřejnost nezaujatým testováním. Nyní tomu bohužel tak není a my dTestu nabízíme možnost zcela zdarma proškolit jejich zaměstnance o základních informacích na trhu robotických vysavačů a o vhodné metodice testování jednotlivých modelů.

Děkujeme, že se snažíte pomáhat našim zákazníkům při výběru vhodného modelu robotického vysavače.

Váš e-shop roboticky-vysavac.cz

06. 01. 2020